İmamoğlu mitinginde Tunç Soyer sürprizi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eski Gaziosmanpaşa Stadı yerine yapılan; meydan, spor tesisleri, yüzme havuzu, kreş, Enstitü İstanbul İSMEK, kütüphane otopark gibi birçok kullanım alanından oluşan Gaziosmanpaşa Yaşam Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

İmamoğlu’na CHP’nin Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Adayı Hakan Bahçetepe ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de eşlik etti.

“TERS GİDEN NE VARSA DÜZELTTİK”

İmamoğlu “ İstanbul’da ters giden ne varsa düzelttik, toparladık. Ama daha çok işimiz var. Sıkıntılı projeler, yapılmayan işler, eksik kalan işler her birisini tek tek düzenlemek, tamamlamak bize nasip oluyor. Bu da bir görev” dedi. İmamoğlu, projeleri Türkiye’deki ekonomik krize, yüksek enflasyon, döviz artışı ve pandemiye rağmen hayata geçirdiklerini söyledi. Gaziosmanpaşa’da açılışını yaptıkları tesisin Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin tanıdığı yetki ile yüklenicinin projeden çekilmesinin ardından 2021 yılında ihaleyi ve projesini yenileyerek hayata geçirdiklerini anlattı.

KURUM’A METRO GÖNDERMESİ

İmamoğlu “Bugün hayırlı bir gün, cuma günü. Ramazan ayına girmek üzereyiz. Paylaşma ayındayız. Vicdanlarımızın en yüksek seviyede olması gereken aydayız. Allah herkesi yalandan ve iftiradan korusun. Çıkıyor insanlar diyor ki ‘proje yapmadı, onu yapmadı, bunu yapmadı.’ 2 tane metro açıyoruz bir hafta sonra. Toplam 65 kilometre metro yapıyoruz. Çıkıyor İstanbul’a yabancı, dersine hiç çalışmamış, acemi aday sahnenin önünde sekiz adım atarak…. Ben böylesi kötü espri duymadım. Böylesi bir yalanı, iftirayı da duymadım. İstanbul’un 39 ilçesine bu kardeşiniz eşit davrandı. Ben kimseyi ayırt etmem. Benim belediye başkanlığından anladığım şey ne biliyor musunuz? Bu şehirde bir kişiye dahi ben kızamam, küsemem. Onun için İstanbul’un 39 ilçesi gibi Gaziosmanpaşa da bizim icraatçı, halkçı belediyeciliğimizden çok faydalandı” diye konuştu.

“İSTANBUL’U RANTÇI BELEDİYECİLİKTEN KURTARDIK”

Gaziosmanpaşa’ya yaptıkları yatırımları sıralayan İmamoğlu “5 yıldır biliyorsunuz aşağı Ekrem yukarı Ekrem. Her sabah kalktılar; Ekrem İmamoğlu. Ekrem İmamoğlu’na iftira, Ekrem İmamoğlu’na soruşturma. Ekrem İmamoğlu’na dava, Ekrem İmamoğlu’na şu, bu… Onca engellemelere rağmen çok büyük bir ekonomik krize ve özellikle pandemiye rağmen biz ne yaptık biliyor musunuz? Atom karınca gibi çalıştık, bunları başardık. Bu yaptıklarımız israfı bitirmenin, hizmeti getirmenin sonuçlarıdır. İstanbul’u neden kurtardık biliyor musunuz? Rantçı belediyecilikten kurtardık. İstanbul’a halkçı belediyeciliği getirdik. Particilik yapmadık. Partizanlık yapmadık. Belediyecilik yaptık” diye konuştu.

“İNSAN AYIRT EDEN DİLİ KABUL ETMEYİZ”

İBB olarak vatandaşlara kamu desteği sunarken kimseye partisini, kökenini, inancını sormadıklarını vurgulayan İmamoğlu şöyle devam etti:

“Eskiden yapıldığı gibi biz ayrımcılık yapmayız. Ben bu şehrin bütün evlatlarını, kökeni ne olursa olsun, geçmişi ne olursa olsun, çocuğunu gencini bir baba gibi evlat gözüyle bakmıyorsam namerdim. Bu ülkenin başına gelen bütün sıkıntılar particilikten, partizanlıktan, insanları ayırt etmekten olmuştur.

Onun için kimseyi ‘git de şu partiye üye ol’ diye zorlamadık zorlamayız. Tüm yurttaşlarımız buna tanıktır. Bizden önce yapıldığı gibi ‘oy verirsen hizmet veririz’ anlayışına İstanbul’da son verdik. İma bile etmedik, etmeyiz. İnsan ayırt eden dili asla kabul etmeyiz.

Benim için bu şehirde bir tarafta 16 milyon insan var. Bir tarafta bir avuç imtiyazlı insan var. Ben 16 milyon insanın emrindeyim kardeşim. Bir avuç insanın ise karşısındayım. Ayrımcılığa, kayırmacılığa karşıyım.

Kurdukları israf düzenine karşıyım. Bu şehre verdikleri zararı iyileştireceğiz ve halkın bütçesine, asalak gibi yapışanları o bütçeden uzak tutacağız. Parsel parsel imar çıkaranlara, arazilere, yapılara, sahillere, yeşil alanlara, çöreklenenlere, o projelere çıkaranlara imza atanlara İstanbul’da 16 milyon yetki vermez, vermeyecek.”

“BEN MİLLETİMİN EMRİNDEYİM”

İmamoğlu “Çünkü sizden yetki isteyen bu arkadaşlar, onlar bir kişinin karşısında boynunu eğerler, onun emrine, onun buyruğuna itaat ederler. Ben milletimin emrindeyim, milletimin. Sizlerin karşısında boyun eğerim. Çünkü siz, bu şehrin sahibisiniz unutmayın. Size hizmet etmekle görevliyim. Sizden aldığım güç ve destekle hiçbir çıkar grubu karşısında eğilmiyor, bütün o bir avuç insanın gücüne karşı dimdik ayakta duruyoruz. Doğru bildiğimiz yoldan da asla sapmıyoruz. Ne pahasına olursa olsun milletin parasını, millete veriyoruz. Size ait olanı size teslim ediyoruz” diye konuştu.

Seçim için destek isteyen İmamoğlu şunları söyledi:

“Öyle bir destek verin ki; İstanbul bir daha asla ihmal, israf ve ihanet devrine asla geri dönmesin. Bundan sonra bu ülkenin bütün yöneticileri, belediye başkanları, bakanları, cumhurbaşkanları; halkın açlığını, yoksulluğunu yok sayarak, vatandaşın şikayetlerine, taleplerine kulaklarını tıkayarak siyaset yapamayacaklarını bu sandıkta çıkacak sonuçtan sonra anlasınlar.”

“TUNÇ BAŞKANIMIZ BENİMLE BİRAZ İSTANBUL’DA ÇALIŞACAK”

İmamoğlu konuşması sırasında sahnede yanına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Adayı Hakan Bahçetepe’yi davet etti.

İmamoğlu “Bugün bana sürpriz yaptı; değerli dostum, İzmir’de çok başarılı işlere imza atmış ve bugün de bana destek olmaya gelmiş İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer burada. Tunç başkanımız benimle İstanbul’da biraz çalışacak.

Tabii İzmir’de işleri var, oraya dönecek. İnşallah İzmir’de kazanmamız için de çalışacak. Bütün büyükşehirlerde, her yerde iddiamızı ortaya koyacağız. Aynen İstanbul’un bütün ilçelerinde iddia ortaya koyacağımız gibi. Sonuçta memleketimiz kazanacak. Biz 5 yıl boyunca Tunç Bey gibi 11 büyükşehir belediye başkanı arkadaşımızla kader birliği yaptık.

Omuz omuza olduk, güzel işler yaptık. Eksiklerimiz olabilir ama biz birikimlerimizle yan yana olmaya, omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Bizim birliğimizi, bizim dostluğumuzu, bizim kardeşliğimizi kimse bozamaz, bozamayacak. Yolumuz bir bütündür” dedi.

“MEYDAN MEYDAN ANLATACAĞIM ONA”

İmamoğlu bütün siyasi partilerin oyuna talip olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Kalbime öyle geliyor ki bana öyle bir ses veriyor ki… Diyorum, ‘Allah’ım ben herkesin oyunu alırım, bana yardım et. Bu Cuma günü dua tutar. Vallahi billahi içten söylüyorum, benim ikna edemeyeceğim kimse yok.

Çünkü ben hizmetleri yaparken benim partilim, o partili, bu partili vallahi bakmıyorum. Ben öyle bir ailede bulundum ki benim ailemde her partiden vardı. Kimse kimseye düşmanlık yapmadı. Herkes birbirine komşuluk yaptı.

Arkadaşlık, akrabalık yaptı. Bunlar şimdi ne diyor biliyor musunuz? ‘Bizden olanlar, bizden olmayanlar.’ Biz ne diyoruz? ‘Hepiniz birlikte, hepimiz.’ Bu işin partisi olmaz. Bu işin doğulusu batılısı olmaz.

Bu işin Kürt’ü, Türk’ü, Çerkez’i, Laz’ı, Boşnak’ı olmaz. Biz bir milletiz. Atatürk; bizim o kurucu liderimiz öyle ulu, öyle güzel insan ki… 1920’de kurtuluş mücadelesini başlatmadan önce meclisi topladı. O meclisi kimle topladı.

Balkanlar’dan Ortadoğu’ya kadar, Kafkaslar’dan Ege’ye kadar o dönemin milletin her parçasından doğup gelen ve sonra bu Anadolu’da, Trakya’da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran milletin evlatlarıyla hepinizin dedesi ninesiyle kurdu.

Sizi ayrıştıranlara ben ne diyorum biliyor musunuz? ‘Hadi oradan! İşine bak!’ Bizi kimse bölemez. Bana oy vermemiş insanı, bana oy verenle aynı derecede seviyorum. Onu bu anlayamaz biliyor musun? Ama yakında geliyormuş meydan meydan anlatacağım ona.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x