BofA’dan TCMB Tahmini! İki Dev Bankadan Birbirine Zıt Piyasa Yorumu

Bankacılara göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Nisan ayında faiz artırma ihtimali gündemde. Bloomberg’in aktardığına göre, Bank of America ekonomistleri, Zümrüt İmamoğlu’nun da aralarında bulunduğu bir grup, yayımladıkları raporda TCMB’nin faiz oranlarını 300-500 baz puan artırabileceğini belirtti.

Bu durum, TCMB’nin enflasyonla mücadelede daha sıkı bir politika izlemesi gerektiği görüşünü yansıtıyor. Bankacılar, bu artışın politika faizindeki daha fazla artışın enflasyon beklentilerinin makro ihtiyati tedbirlerden daha iyi yönetilmesine yardımcı olabileceğini ve TCMB’ye olan güvenin artmasına katkı sağlayabileceğini vurguladılar. Ekonomistler, Türk varlıklarında ikinci yarıda iyimserlik için alan olduğunu düşünüyorlar ve faiz artışlarının sermaye girişlerini yeniden başlatabileceğine işaret ediyorlar.

JPMORGAN VE BANK OF AMERICA’NIN HİSSE SENEDİ RALLİSİ KONUSUNDAKİ ZIT GÖRÜŞLERİ

Teknoloji şirketlerindeki hisse rallisi konusunda iki dev banka stratejisti arasında görüş ayrılığı bulunuyor. JPMorgan Chase Stratejisti Marko Kolanovic, bu rallilerin genellikle düzeltme hareketleriyle sonuçlandığını ve son dönemdeki yükselişin de bu şekilde bir düzeltmeyle sonlanabileceğini belirtiyor.

Kolanovic’e göre, bu tip ralliler genellikle sert düzeltmelerle sonuçlanıyor ve bu durum, hissenin makroekonomik ve temel koşullara maruziyetini değiştiren dinamik faktörlerden kaynaklanıyor. Öte yandan Bank of America Stratejisti Savita Subramanian, ABD hisse senetlerinin yükselişinden endişe duymuyor.

Subramanian ve diğer banka stratejistleri, S&P 500 endeksinde bir balon oluştuğuna dair sinyal görmediklerini belirtiyorlar. Stratejistler, ABD hisse senetlerinde geçmişte görülen piyasa balonu sinyallerinin şu anda gözlemlenmediğini ifade ediyorlar.

SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

Bankacılar, Türkiye’de faiz politikasının sıkılaşması ve ABD hisse senetlerindeki ralli konularında farklı görüşlere sahipler. TCMB’nin faiz artırma olasılığına yönelik tahminler ve teknoloji şirketlerindeki hisse senedi rallisi konusundaki zıt görüşler, piyasalarda dikkatle takip ediliyor. Bu farklı görüşler, yatırımcıların gelecekteki adımlarını şekillendirmede önemli bir rol oynayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x